Szanowni Państwo,
Z dniem 15 lutego 2024 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, znana jako „ustawa Kamilka”. Nowe przepisy nakładają dodatkowe obowiązki na studentów kierunków medycznych, którzy w ramach programu studiów (ćwiczenia kliniczne, zajęcia praktyczne z pacjentami, praktyki) mają kontakt z osobami poniżej 18 roku życia.
W związku z nowymi przepisami ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz.U. z 2023 r., poz. 1304 ze zm.), studenci kierunku lekarskiego (w języku polskim i angielskim) są zobowiązani do dostarczenia:
-
Zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) oraz informacji z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – dotyczy obywateli RP i cudzoziemców,
-
Oświadczenia o państwach, w których student zamieszkiwał w ciągu ostatnich 20 lat (innych niż RP oraz państwo obywatelstwa), wraz z dokumentacją z rejestrów karnych tych państw – dotyczy obywateli RP i cudzoziemców,
-
Informacji z rejestru karnego kraju obywatelstwa, uzyskanej do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej z kontaktami z dziećmi, wraz z tłumaczeniem przysięgłym – dotyczy cudzoziemców oraz studentów, którzy zamieszkiwali poza RP lub krajem obywatelstwa.
Jak uzyskać wymagane dokumenty:
Ad 1. Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego (KRK)
- W jednym z Punktów Informacyjnych KRK, które znajdują się przy sądach powszechnych:
Punkt Informacyjny Krajowego Rejestru Karnego przy Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy
Tel. (52) 32 53 174
ul. Wały Jagiellońskie 2, 85-128 BYDGOSZCZ
Obsługa klienta: poniedziałek 8:00 - 18:00, wtorek - piątek 8:00 - 15:00
- Koszt wydania zaświadczenia: 30 zł.
- Formularz wniosku (Zapytanie o udzielenie informacji o osobie) jest dostępny tutaj. Należy go wypełnić danymi osobowymi oraz:
- w pkt. 11: wpisać „dopuszczenie do działalności związanej z leczeniem, edukacją lub opieką nad małoletnimi w ramach programu studiów”,
- w pkt. 12: zaznaczyć „kartoteka karna” i „kartoteka nieletnich”,
- w pkt. 13: wpisać „przestępstwa z rozdziałów XIX i XXV Kodeksu karnego, art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii” (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego”.
Dalsze informacje dotyczące zaświadczenia z KRK dostępne są pod linkiem.
Ad 2. Oświadczenie
Wzór oświadczenia o państwach, w których student mieszkał w ciągu ostatnich 20 lat (poza Polską i krajem obywatelstwa) oraz informacji z rejestrów karnych tych krajów.
Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwych informacji.
Ad 3. Informacje dodatkowe
-
Jeśli prawo kraju obywatelstwa lub krajów zamieszkania studenta (innych niż Polska lub kraj obywatelstwa) pozwala na uzyskanie informacji z rejestru karnego do celów związanych z kontaktem z dziećmi, należy przedłożyć tę informację wraz z tłumaczeniem przysięgłym.
-
W sytuacji, gdy kraj nie prowadzi rejestru karnego lub nie przewiduje takich informacji do celów zawodowych/wolontariackich, konieczne jest złożenie oświadczenia:
Również pod rygorem odpowiedzialności karnej za podanie fałszywych informacji.
Sankcje za brak wymaganych dokumentów
Zgodnie z art. 23 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, od 15 lutego 2024 r. osoba, która przed dopuszczeniem do pracy z małoletnimi nie dostarczy wymaganych zaświadczeń i oświadczeń, może zostać ukarana aresztem, ograniczeniem wolności lub grzywną nie mniejszą niż 1000 zł.
Podstawa prawna
Podstawą prawną tych wymogów jest art. 7 ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz innych ustaw (Dz.U. z 2023 r., poz. 1606).
Gdzie należy złożyć dokumenty?
Dokumenty prosimy dostarczyć do dnia 13 grudnia 2024 r.
- papierowej bezpośrednio do Centralnego Dziekanatu albo
- w postaci elektronicznej na adres skrytki ePUAP albo adres do doręczeń elektronicznych PBŚ, opublikowanych na stronie https://bip.pbs.edu.pl/